Monday 3 November 2014

Καλαθόσφαιρα: Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 64-69, ποδαρικό με το Δεξί ο ΑΠΟΕΛ

Με φόρα από το σούπερ καπ και την κατάκτηση της Ασπίδας, ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα καλαθόσφαιρας μας, με την 1η νίκη στην 1η αγωνιστική στο 1ο ντέρμπι της σεζόν, κόντρα και πάλι στον Απόλλωνα.

Πήρε το ντέρμπι και μπήκε με το δεξί… (Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 64-69) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικής της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα η καλαθοσφαιρική ομάδα των Ανδρών που επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα στην Λεμεσό με 69-64.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την ομάδα μας να είναι πιο συγκεντρωμένη στον στόχο της και με λύσεις στην επίθεση να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Απόλλωνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 16-14 για να απαντήσει η ομάδα μας στην 2η περίοδο με το υπέρ της 32-28 αποτέλεσμα το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Στο 3ο δεκάλεπτο παρόλο που η ομάδα μας αύξησε την διαφορά στους +7 (35-28) δεν μπόρεσε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 50-50.

Στην 4η και τελευταία περίοδο παρόλο που ο Απόλλωνας είχε πάρει προβάδισμα 57-54 η ομάδα μας αντέδρασε και ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα.

Με πρωταγωνιστεί τον Dejan Cup και με βοήθειες των υπόλοιπων παικτών μας, η ομάδα μας έκανε σερί 10-0 και πήρε προβάδισμα 7 πόντων (64-57) 37΄10΄΄ πριν το τέλος για να ολοκληρώσει τον εκτός έδρας θρίαμβο της με το υπέρ μας 69-64.

Με 14 πόντους ο Roberson ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας με τους Cup, Κούννα και Harrison να ολοκληρώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων 13, 11 και 10 αντίστοιχα.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος ΑΕΚ την οποία φιλοξενούμε στο Λευκόθεο το Σάββατο 8 Νοεμβρίου στις 17:00.