Thursday 4 December 2014

Συνεχίζει να φορτώνει τα αντίπαλα καλάθια ο (Άϊς) Βασίλης

Έξι στα έξι με εκπληκτικό Βασίλη Κούνα… Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ 73-79

Αλάνθαστη συνεχίζει την πορεία της προς τον τίτλο η καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επιβλήθηκε και της Ε.Ν.Π. στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου Κοκκινοχωριών με 79-73 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας το απόλυτο σε έξι αγώνες.

Με κορυφαίο σ’ ένα ακόμα αγώνα τον Βασίλη Κούνα που φόρτωσε τα αντίπαλα καλάθια με 28 πόντους η ομάδα αν και δυσκολεύτηκε στην 4η περίοδο πήρε μια δίκαιη νίκη απέναντι σ’ ένα αντίπαλο που έδειξε ότι μπορεί να κτυπήσει ακόμα και 4άδα.

Η ομάδα μας πήρε από πολύ νωρίς διαφορά 10 πόντων κλείνοντας την 1η περίοδο με το υπέρ της 22-11 και το ημίχρονο με 35-26.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

Η διαφορά τον 9 πόντων διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο (55-46) ωστόσο στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η νευρικότητα και κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις της ομάδας έδωσαν την ευκαιρία στην Ε.Ν.Π. να πιστέψει στην ανατροπή χωρίς όμως να τα καταφέρει αφού με τρίποντο του Κούννα 34΄΄ πριν το τέλος αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους 66-76 για να ολοκληρωθεί τελικά ο αγώνας με το υπέρ μας 79-73.

Πέραν του Βασίλη Κούνα που ήταν εκπληκτικός με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Cup με 12, Roberson με 10 και ο Harrison με 9 πόντους.

ΑΠΟΕΛ - ΕΘΑ
Επόμενο παιχνίδι της ομάδας μας είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο με αντίπαλο την ΕΘΑ στο Λευκόθεο.

Δεκάλεπτα: 11-22, 26-35, 46-55, 73-79.

Ε.Ν.Π. (Παναγιώτης Γιανναράς): Θωμά 4, Κον 11 (1), Τραΐκοφ 23 (3), Τρισόκκας 4, Στάρινγκ 2, Παπαδόπουλος, Σάμπια 9 (1), Αλεξάντερ 20.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Roberson 10 (2), Evans 7 (1), Νεοφύτου 2, Harrison 9, Σιζόπουλος 4 (1), Κούννας 28 (4), Tutt 4, Cup 12, Pesic 3.

Φάση Α' |                                                                      apoelgroup.com