Thursday 5 December 2013

Οι Αμαζόνες Καλαθοσφαιρίστριες μας, κατατρόπωσαν και την ΑΕΛ με 49-46

49-46
Την 5η σερί νίκη της πέτυχε η γυναικεία ομάδα καλαθόσφαιρας του Σωματείου μας η οποία επιβλήθηκε με 49-46 της ΑΕΛ.

Η ομάδα μας με το απόλυτο των νικών (5 στα 5) βρίσκεται ήδη στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στον φετινό μαραθώνιο.

Στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ η ομάδα μας παρόλο που δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης κατάφερε και πήρε του ζητούμενο που ήταν το ροζ φύλλο αγώνα.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι καλαθοσφαιρίστριες μας επηρεασμένος από την κρισιμότητα του αγώνα δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παρ’ όλα αυτά όμως έλεγξαν τον ρυθμό και έκλεισαν την 1η περίοδο με 9-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση πήρε προβάδισμα 5 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου 19-14.
ΣΥΝΕΧΕΙΑ.....

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου η ΑΕΛ αντέδρασε και παίζοντας άμυνα ζώνης περιόρισε επιθετικά την ομάδα μας παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας ανέβασε στροφές, κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος μας δεδομένα, πήρε μάλιστα προβάδισμα 43-41 ωστόσο η ΑΕΛ λίγο πριν το φινάλε ισοφάρισε και έστειλε τον αγώνα στην 5λεπτη παράταση.

Εκεί μίλησε η καρδιά των καλαθοσφαιριστριών μας οι οποίες παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με λύσεις στην επίθεση επικράτησαν με 49-43.

Κορυφαίες σε απόδοση ήταν οι Αθανασίου 14, Νικοδήμου 13 και Χ. Ρουσσάκη 10, οι οποίες οδήγησαν την ομάδα μας προς την μεγάλη νίκη. Πολύ καλή παρουσία είχε συνολικά όλη η ομάδα πανηγυρίζοντας στο τέλος την σπουδαία νίκη απ’ όλες τις απόψεις.

Τα δεκάλεπτα: 09-08, 19-14, 27-34, 43-43, Παράταση: 49-46)

ΑΠΟΕΛ (Α. Ρουσσάκης): Ιωάννου, Ακαθιώτου 4, Πετρίδου, Αθανασίου 14, Γώγου, Βίραζιηκ, Νικοδήμου 13(1), Κόνιαλη 2, Ηλίεβα 3, Ρουσσάκη Χ. 10(3), Ρουσσάκη Ρ., Νικολάου 3