Saturday 19 July 2014

Καθάρισε μέσα σε ένα δίλεπτο το ντέρμπι κορυφής η Ελσίνσκι νικώντας την SJK 2-0

Δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για να πάρει τη νίκη η ΕΛΣΙΝΣΚΙ και μετά απλά έκανε συντήρηση δυνάμεων.

Τίποτα το ιδιαίτερο για ένα ντέρμπι κορυφής, λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες.

Με όλο το σέβας προς τους συμπατριώτες μας Λαρνακείς,  ήταν ένα παιγνίδι επιπέδου ΕΡΜΗΣ-ΑΕΚ, (και οι 2 όμως έκαναν ζημιά στον ΑΠΟΕΛ, να μην το ξεχνάμε)

Τελικό αποτέλεσμα: HJK - SJK 2-0 τα γκολ στο 29' ο Φινλανδός Forssell και στο 31' ο Konan από την Ακτή Ελεφαντοστούν. (δεν ξέρουμε αν είναι ο Κόναν ο βάρβαρος)

Πήρε τη νίκη  η Ελσίνκι, που ήταν το ζητούμενο και που της επέτρεψε να ξεφύγει 12 βαθμούς, έχει τώρα 44 βαθμούς, από την 2η και τη 3η στον βαθμολογικό πίνακα Lahti και SJK.

Lahti και SJK έχουν τους ίδιος βαθμούς, από 32 βαθμούς, η Λαχτί αναφέρεται 2η με καλύτερη αναλογία τερμάτων.

Η ΕΛΣΙΝΣΚΙ συγκεντρώνει τις πιο πολλές πιθανότητες να είναι η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ισοπαλία στα Σκόπια.