Πόσο δίκιο είχε ο Στρατηγός ΙΒΑΝ όταν δήλωνε μετά τον θρίαμβο στη φάση των νοκ-άουτ:
"Θα περάσουν πολλά χρόνια για να συνειδητοποιήσουμε τι έχουμε πετύχει".
Το επίτευγμα του ΘΡΥΛΟΥ να περάσει στους 8 της μεγαλύτερης διοργάνωσης του κόσμου, σε συλλογικό επίπεδο, συνεχίζει να απασχολεί τους ειδικούς και όχι μόνο, και θα συνεχίσει να τους απασχολεί και για πολλά χρόνια ακόμα στο μέλλον.

Η ΟΥΕΦΑ ξεχώρισε τις 11 κορυφαίες στιγμές της διοργάνωσης, και ανάμεσα σ' αυτές είναι και η ομάδα μας. Ξεχωρίζουν οι 4 συμμετοχές της Μπάγερν Μονάχου και οι 3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
Ας δούμε το σχετικό ρεπορτάζ  όπως το παρουσίασε η επίσημη ιστοσελίδα της uefa.com, εμείς με τη σειρά μας προσθέσαμε τα βίντεος για τον κάθε ιστορικό αγώνα.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

Η πρόκριση του ΑΠΟΕΛ επί της Λιόν  το Μάρτιο του 2012, συγκαταλέγεται στις έντεκα κορυφαίες στιγμές της φάσης των «16» του Champions League, όπως αυτές έχουν επιλεγεί από την ιστοσελίδα της UEFA.
ΑΠΟΕΛ – Λιόν (συνολικό σκορ 1-1, 2011 / 2012)
Η πρώτη ιστορική πρόκριση Κυπριακής ομάδας σε νοκ άουτ φάση του Champions League.
«Το έργο της ομάδας του Γιοβάνοβιτς έγινε ακόμη πιο δύσκολο μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0, όμως, το γρήγορο γκολ του Μαντούκα, ο οποίος αποβλήθηκε στην παράταση, έστειλε τον επαναληπτικό στα πέναλτι. Εκεί, ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας Διονύσης Χιώτης», αναφέρει το δημοσίευμα της UEFA.
Στο ιστορικό αφιέρωμα της, η ιστοσελίδα της UEFA αναφέρεται στις «κλασσικές στιγμές» οι οποίες άφησαν την σφραγίδα τους στη διοργάνωση, έχοντας επιλέξει τις πιο κάτω αναμετρήσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτετ 1–1 Πόρτο (συνολικό σκορ  2-3, 2003 / 04)
Η Πόρτο του Μουρίνιο προκρίνεται σε βάρος της Μάντσεστερ Γιουνάιτετ με γκολ του Κοστίνια στο 90ο λεπτό στο Old Trafford. Η Πόρτο είχε νικήσει με 2-1 στο «Ντραγκάο» και έχανε με 1-0 στην Αγγλία μέχρι το τελευταίο λεπτό.  Η πορεία της Πόρτο εκείνη τη χρονιά κατέληξε με την κατάκτηση του τροπαίου.

Τσέλσι 4–2 Μπαρτσελόνα (συνολικό σκορ 5-4 ,2004 / 05)
VIDEO

Chelsea vs FC Barcelona 4-2 (8-3-2005) από Naisbit
VIDEO
Απίστευτος σε εξέλιξη αγώνας  στο Λονδίνο στον οποίο η Τσέλσι νίκησε με 4-2, έχοντας χάσει με 2-1 στη Βαρκελώνη. Ο αγώνας του Λονδίνου σημαδεύτηκε από ένα εξαιρετικό τέρμα του Ροναλντίνιο. Σε αυτό τον αγώνα, η Τσέλσι είχε προηγηθεί στο σκορ με 3-0 μέχρι το 19ο λεπτό.

Γιουβέντους 2–1 Βέρντερ Βρέμης (συνολικό σκορ 4-4, 2005 / 06)
VIDEO

Juventus - Werder Brema 2-1 (07.03... από dm_5274f91088bcf
VIDEO
Πρόκριση για τη Γιουβέντους λόγω των εκτός έδρας τερμάτων. Η Βέρντερ είχε νικήσει με 3-2 στη Γερμανία αλλά έχασε με 2-1 στο Τορίνο με γκολ του Έμερσον στο 88’. Ξεχωρίζει το γκολ-δώρο του τερματοφύλακα της ομάδας των Γερμανών στο τέλος του αγώνα(?)

Μπάγερν Μονάχου 2–1 Ρεάλ Μαδρίτης (συνολικό σκορ 4-4, 2006 / 07)
VIDEO

2007 (March 7) Bayern Munich (Germany) 2-Real... από sp1873
VIDEO
Πρόκριση για την Μπάγερν σε βάρος της Ρεάλ χάρις στα εκτός έδρας τέρματα. 3-2 νίκησε η Ρεάλ στη Μαδρίτη αλλά έχασε με 2-1 στο Μόναχο.

Σεβίλλη 3–2 Φενέρμπαχτσέ (συνολικό σκορ 5-5, 2007-08) Πέναλτι
VIDEO
 VIDEO
LINK
3-2 νίκη για τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, νίκη με το ίδιο σκορ για τη Σεβίλλη στην Ισπανία και εν τέλει, πρόκριση για τους Τούρκους στη διαδικασία των πέναλτι, με τον τερματοφύλακα τους Βολκάν Ντεμιρέλ να αποκρούει τρεις εκτελέσεις των Ισπανών.

Μπάγερν Μονάχου 7–1 Σπόρτινγκ Λισαβόνας (12-1 συνολικό σκορ, 2008 / 09)
VIDEO

FC Bayern München Vs Sporting 7-1 All Goals από Change754
VIDEO
Η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ συνολική διαφορά τερμάτων σε νοκ άουτ φάση του Champions League. Η Μπάγερν νίκησε την Σπόρτινγκ με 5-0 στην Πορτογαλία και με 7-1 στο Μόναχο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4–0 Μίλαν (7-2 συνολικό σκορ, 2009 / 10)
VIDEO

Manchester United vs AC Milan 4-0 Goals and... από 7areef
 VIDEO
Η θριαμβευτική πρόκριση της Γιουνάιτεντ επί της Μίλαν σφραγίστηκε με το επιβλητικό 4-0 μέσα στο Old Trafford σε μια από τις αξέχαστες στιγμές της διοργάνωσης.

Μπάγερν Μοναχού 2–3 Ιντερ Μιλάνου (3-3 συνολικό σκορ, 2010 / 11)
VIDEO

Bayern Monaco Inter 2 3 Ampia Sintesi Sky... από animejapanhero
 VIDEO
Πανηγυρική πρόκριση για την Ίντερ επί της Μπάγερν με εκτός έδρας νίκη με 3-2, με γκολ του Πάντεφ στο 88’. Η Μπάγερν προηγείτο με 2-1 μέχρι το 63’ ενώ είχε νικήσει και με 1-0 εκτός έδρας.

ΑΠΟΕΛ 1–0 Λιόν (συνολικό σκορ 1-1, 2011 / 2012) Πέναλτι
VIDEO

VIDEO

Μπάγερν Μονάχου 0–2 Άρσεναλ (συνολικό σκορ 3-3, 2012 / 13)
VIDEO
 VIDEO
Νίκη για την Μπάγερν με 3-1 στο Λονδίνο, νίκη για την Άρσεναλ με 2-0 στο Μόναχο και πρόκριση για τους Γερμανούς χάρις στον κανονισμό των εκτός έδρας τερμάτων. Εκείνη την χρονιά η Μπάγερν κατέκτησε το τρόπαιο νικώντας στον τελικό την Ντόρτμουντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3–0 Ολυμπιακός Πειραιώς (συνολικό σκορ 3-2, 2013-2014).
VIDEO

Manchester United vs Olympiakos 3-0 ~ All Goals... από SportChannel
VIDEO
Η νίκη του Ολυμπιακού με 2-0 στον Πειραιά δεν ήταν αρκετή, αφού στον επαναληπτικό ο Φαν Πέρσι με τρία τέρματα χάρισε την πρόκριση στη Γιουνάιτεντ.