Saturday 25 October 2014

Βόλεϊ: ΑΠΟΕΛ 3-2 Σαλαμίνα | Μπάσκετ: Απόλλων 58-74 ΑΠΟΕΛ | Τα ρεπορτάζ των 2 αγώνων

+Apoel Apoelgroup #APOEL
Πρώτος τίτλος στην Καλαθόσφαιρα και Πρώτη νίκη στην Πετόσφαιρα για τις ομάδες του ΑΠΟΕΛ. Τα ρεπορτάζ των δύο αγώνων στο άρθρο που ακολουθεί.

- Με το δεξί στο πρωτάθλημα το πετοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ (ΑΠΟΕΛ – Σαλαμίνα 3-2)
- «Γαλαζοκίτρινο» το Σούπερ Καπ – 9ος Τίτλος στον ΑΠΟΕΛ (Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 58-74) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Μεγάλη νίκη πέτυχε το πετοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικρατώντας με 3-2 σετ της Νέας Σαλαμίνας στο Λευκόθεο..
Η ομάδα μας η οποία την τελευταία βδομάδα δημιουργήθηκε έδειξε στο παρκέ πως διαθέτει αρκετή ποιότητα ικανή να σταθεί με αξιώσεις στο νέο πρωτάθλημα. Παρόλο που αγωνιστικά ήταν ανέτοιμη κατάφερε έστω και στην διαδικασία του τάι-μπρέικ να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα και να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο τελευταίο σετ αφού αρχικά η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-0 (25-16 και 25-22) όμως η Σαλαμίνα αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 2-2 (25-22 και 25-21).

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η ομάδα μας ήταν πιο ψύχραιμη στο παρκέ και παράλληλα εύστοχη, κέρδισε με 15-10 και κατέκτησε την πρώτη τη νίκη στο πρωτάθλημα.

Επόμενος αντίπαλος στον θεσμό είναι ο Παφιακός (εκτός έδρας) ο οποίος στην δική του πρεμιέρα επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Δερύνειας.

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 3-2 (25-16, 25-22, 22-25, 21-25, 15-10)
Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς κατέκτησε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επικράτησε με σχετική άνεση του Απόλλωνα με 74-58 στο πλαίσιο του Σούπερ Καπ Ανδρών.

Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά στο παιχνίδι, έδειξε τις διαθέσεις της, πήρε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Στο 1ο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στους 8 πόντους (21-13) και στην συνέχεια η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 19 (46-27) με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου. Η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται σε διψήφιο αριθμό αρχικά με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (56-37) για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο +16 (74-58).

Αυτός ήταν ο 9ος τίτλος Σούπερ Καπ στην ιστορία του Σωματείου μας που είναι πλέον πολυνίκης του θεσμού. Παράλληλα ιδανικά ξεκίνησε την χρονιά το δίδυμο Νικόλας Παπαδόπουλος – Νίκος Λαμπρίας οι οποίοι ανέλαβαν φέτος την τεχνική ηγεσία.

Πολυτιμότερος καλαθοσφαιριστής του Σούπερ Καπ αναδείχθηκε ο Βασίλης Κούννας που τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Πολύ καλή παρουσία για όσο διάστημα αγωνίστηκε ο Roberson που πέτυχε 19 πόντους και μαζί με τον Evans που πέτυχε 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-46, 37- 56, 58 - 74

ΑΠΟΛΛΩΝ:  Russel 10, Μάρκου, Almeida 7, Στυλιανού, Markovic 14, Γρίβας, Τόμπαζου, McCoy 5, Taylor 6, Blackmon 10, Γρίβας, Βιβάρτη 6.

ΑΠΟΕΛ: Καραγιάννης, Roberson 19, Evans 15, Νεοφύτου 2, Harrison 8, Σιζόπουλος 9, Κούννας 9, Tutt 2, Cup 4, Λάμπρου, Pesic 6, Ζαβός.