Saturday 7 February 2015

Live: ΑΠΟΕΛ 4-0 Εθνικός Άχνας, με MVP τον Αρχηγό Μπίδη!

Πολύ καλό παιγνίδι από τον ΑΠΟΕΛ. Τελικό αποτέλεσμα ΑΠΟΕΛ 4-0 Εθνικός Άχνας, σκόρερ οι, Λάνιγκ, Ρίισε Εφραίμ, Τζιμπούρ. Πολυτιμότερος παίκτης ο Αρχηγός Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης.
- 92' ΤΕΛΟΣ του αγώνα! 59% - 41% το ποσοστό κατοχής της μπάλας.

- 91' Σούτ ο Ναφιού, αποκρούει ο Βαλβέρδε!
- Ωραία προσπάθεια του Εθνικού με γυριστό σουτ, αποκρούει ο Πάρντο.
- Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ με τον Μπίδη, βγαίνει και μαζεύει ο τερματοφύλακας.
87' πάσα του ΜΠΙΔΗ στον Σέρινταν, του δυνατό σουτ του Ιρλανδού αποκρούει σε κόρνερ ο Βαλβέρδε.
85' σουτ του Λάνιγκ από τα 25 μέτρα, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
84' ΑΛΛΑΓΗ, έξω ο Τζιμπούρ, μέσα ο Τιάγκο Γκόμες!
- 2η συνεχόμενη προσπάθεια του Ναφιού να μπει στα τετράγωνα, και στις 2 προσπάθειες προσπαθεί να εκμαιεύσει το πέναλτι.
- Πολύ καλό παιγνίδι και από τον Ρίισε!
- Με πάσα το κόρνερ από τον Ναφιού, στον Χαραλαμπίδη, το σουτ σε κόντρα και απομακρύνεται.
- κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ
78' Τετ α τετ του Εθνικού, με τον Πάρντο να σώζει μετά από διπλή προσπάθεια.
- Κόρνερ ο Εθνικός
75' ΓΚΟΟΛΛ ο Τζιμπούρ, το 8ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
74' Αλλαγή, έξω ο Εφραίμ, μέσα ο Βαλμίρ Ναφιού!
73' ΓΚΟΟΥΛάρα από τον Εφραίμ, 3η ασίστ του ΜΠΙΔΗ, παρακαλώ, άξιος ηγέτης σήμερα ο Αρχηγός.
- Τι έχασε ο Σέρινταν... ο Τζιμπούρ έδωσε πλάγια στον Σέρτζιο, με την μία η σέντρα στο κεφάλι του Ιρλανδού, αδύναμη κεφαλία, στα χέρια του Βαλβέρδε.
ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ...

- Σέντρα σουτ ο Εθνικός, εύκολα ο Ούρκο.
70' γυριστό σουτ του Σέρινταν μέσα από την περιοχή, μετά από την σέντρα του Εφραίμ, η μπάλα λίγο έξω.
- 2η συνεχόμενη σέντρα του Σέρτζιο από τα δεξιά, εύκολα ο Βαλβέρδε.
Το ανάποδο του Εφραίμ
65' Αλλαγή, έξω ο Παπαφώτης, μέσα ο Σίλιαν Σέρινταν!

- Σέντρα του Ρίισε, πολύ άτυχος ο Τζιμπούρ... αφού η γυριστή κεφαλιά του Αλγερινού, δεν του κάνει το χατήρι και φεύγει έξω δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
- Καλή σέντρα από τον Εφραίμ.
60' Καλό παιγνίδι από τον Αρχηγό!
- Σέντρα ο Εθνικός, εύκολα ο Πάρντο.
- Με πάσα το κόρνερ στον Μοράις, σέντρα του Νούνο, διώχνουν οι αμυντικοί.
58' ακόμα 1 κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Χαραλαμπίδη.
54' κόρνερ με τον Χαραλαμπίδη, κεφαλιά του ΚΑΚΑ, έξω.

- Τετ α τετ ο Τζιμπούρ, μετά από την κάθετη μπαλιά του Αρχηγού ΜΠΙΔΗ, περνά και τον τερματοφύλακα, την υστάτη και πρίν η μπάλα πάει στα δίκτυα, προλαβαίνει και διώχνει ο αμυντικός σε κόρνερ.
- Σουτ ο Πιτσέλη, λίγο πάνω από την εστία του ΑΠΟΕΛ.
- Αντεπίθεση η Άχνα, εύκολα ο Πάρτο.
- Εξαιρετική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ, μετά από πάσα του Τζιμπούρ, μέσα στην περιοχή ο Γιώργος γυρίζει στον επερχόμενο Παπαφώτη, κάνει το σουτ, κοντράρει στα πόδια τερματοφύλακα.
- Νέα σέντρα του Αρχηγού... αποκρούει η άμυνα της ΑΧΝΑ.
- ήταν το 2ο γκολ του Νορβηγού στο Κυπριακό πρωτάθλημα, και το 2ο γκολ προήλθε από την σέντρα του Αρχηγού Χαραλαμπίδη.
48' ΓΚΟΟΛ ο Ρίισε!!!
46' σουτ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, έξω. Η μπαλιά ήταν από αντίπαλο ποδοσφαιριστή.
Έναρξη του 2ου ημιχρόνου! Τι λέτε; Θα "τζιέψουμε" τα γκολ;
Το 1ο γκολ του Γερμανού Μάρτιν Λάνιγκ στο Κυπριακό Πρωτάθλημα, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών εκ μέρους του κ.ΦΙΝΚ

- ΤΕΛΟΣ Α' ΜΕΡΟΥΣ
- Το κόρνερ δεν θα εκτελεστεί, και ούτε καν θα καταγραφεί, καθώς ο Διαιτητής σφύριξε την λήξη του Α' ημιχρόνου.
48' Εκτελεστής ο Εφραίμ.... με πάσα στον Ρίισε, πολύ δυνατό το σουτ, κόντρα και ο Βαλβέρδε βγαίνει με την μπάλα κόρνερ.
- Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ, πάνω στον Λάνιγκ στη γραμμή της επανορθωτικής γραμμής.
- 3 λεπτά οι καθυστερήσεις
- 44' πολύ καλή επιθετική ενέργεια των ποδοσφαιριστών μας, αφού για ένα δίλεπτο σχεδόν, έκρυψαν την μπάλα, το τελικό σουτ του ΑΜΟΡΙΝ κατέληξε σε κόντρα και στην αντεπίθεση οι Αχνιώτες με τον Πάρτο να πεύτει και να μαζεύει την μπάλα.

- Φάουλ για τον Εθνικό, άουτ η μπάλα, μπορούσε να γίνει η ζημιά αν ο παίκτης του Εθνικού προλάβαινε την μπάλα πριν πάει άουτ.
37' κόρνερ για τον Εθνικό με τον Πιντσέλι.
- Εκτελεί το ελεύθερο ο Χαραλαμπίδης... μαζεύει εύκολα ο Βαλβέρδε, (πρώην τερματοφύλακας της ανόρθωσις)
- αναγκαστική αλλαγή του ΤΑΛ, μέσα ο Πιντσέλη για την Άχνα.
32' φάουλ πάνω στον Τζιμπούρ από τον ΤΑΛ
30΄ λεπτά στο παιγνίδι, καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ.
- νέα σέντρα ο Μπίδης
- νέα σέντρα ο Χαραλαμπίδης, κεφαλιά του Ρίισε, αποκρούεται
- Σέντρα ο Χαραλαμπίδης στον Λάνιγκ, επιθετικό φάουλ πάνω στον ΤΑΛ
- Ήταν η πάσα του Σέρτζιο στον Μπίδη, η χαμηλή σέντρα του Αρχηγού παράλληλα με την εστία, στο πλασέ ο Μάρτιν Λάνιγκ από κοντά..κι η μπάλα στον ουρανό τον δικτύων του Βαλβέρδε για το 1-0

19' Γκοολλλλ ο ΛΑΝΙΓΚ 1-0
- κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ, εκτελεί ο Μπίδης με πάσα, βγαίνει η χαμηλή σέντρα, εύκολη για τους αμυντικούς.
- παρ' ολίγο το αυτογκόλ για την ΑΧΝΑ, σε γύρισμα της μπάλας προς τα πίσω, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βαλβέρδε.
- δύο σέντρες από τον Σέρτζιο και τον Χαραλαμπίδη
- Εφραίμ - Παπαφώτης αντάλλαξαν ωραία την μπάλα, βγαίνει η σέντρα, διώχνει η άμυνα
15' λεπτά στον αγώνα, το σκορ παραμένει στο 0-0
- Σουτ ο Νούνο Μοράις, εκτός στόχου.
- Ο Λάνιγκ δίνει πλάγια στον Ρίισε, ο Τζών βγάζει τη σέντρα, ο Εφραίμ δοκίμασε το μονοκόμματο ανάποδο, πάει ψηλά.
10' Εκτελεί ο Μπίδης το κόρνερ, διώχνουν οι αμυντικοί, σουτ από τον ΠΑΠΑΦΩΤΗ, κόντρα και απομακρύνεται.
- κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.
- Ο ΑΜΟΡ για τον Τζιμπούρ, έξω η μπάλα.
- Ο Λάνιγκ πάνω στη γραμμή της επανορθωτικής γραμμής, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο.
- Πολύ καλή ατομική προσπάθεια του Εφραίμ.
- Χαραλαμπίδης εκτελεί, αποκρούουν οι αμυντικοί, η μπάλα ξανά στον ΜΠΙΔΗ, βγάζει τη γυριστή σέντρα διώχνουν οι του Εθνικού.
3' κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ
- Σέντρα του Εφραίμ για τον Τζιμπούρ, διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί
2' σχετική μικρή κατοχή του Εθνικού στα πρώτα λεπτά
- Έναρξη του σημερινού αγώνα, καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ.

- Είσοδος των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

- Νεκτάριος Πετεβίνος: "Χωρίς κόσμο ο ΑΠΟΕΛ χάνει ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα - Το πρόβλημα με τα κεκλεισμένων των θυρών, προήλθε από δικό μας λάθος και συγκεκριμένα από δικούς μας οπαδούς"
"Στόχος σήμερα είναι κερδίσουμε ούτως ώστε να σταματήσουμε και το αρνητικό σερί στο ΓΣΠ"
"Ο Παπαφώτης είναι ένας νεαρός ποδοσφαιριστής στον οποίο ο κ.ΦΙΝΚ πιστεύει πάρα πολύ σ' αυτόν"

"Μας ικανοποιεί και μας ευχαριστεί που ο κ.ΦΙΝΚ δίνει ευκαιρία στους νεαρούς ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ"

Καλό απόγευμα, μαζί και σήμερα για τη "ζωντανή" ενημέρωση σας, στον αγώνα  της αγαπημένης μας ομάδας με τον Εθνικό Άχνας.

Η σημερινή ενδεκάδα του κ.ΦΙΝΚ, επιφύλασσε μια ευχάριστη έκπληξη για τον νεαρό Βασίλη Παπαφώτη, καθώς ο Γερμανός κόουτς του εμπιστεύτηκε την θέση του οργανωτή στο παιγνίδι, έχοντας στα φτερά του, τους έμπειρους Χαραλαμπίδη και Γιώργο Εφραίμ.

Είναι ο πρώτος επίσημος φετινός αγώνας του 19χρονου Βασίλη στο πρωτάθλημα.

Στην περσινή σεζόν, ο Παπαφώτης αγωνίστηκε σαν αλλαγή σε 2 παιγνίδια, το πρώτο με ΕΝΠ (0-3) και το 2 και με πάλι με τον Εθνικό Άχνας στο 2-0 του ΓΣΠ.

11αδα Εθνικός: Βαλβέρδε, Ταλ, Γιαγκουδάκης, Βάλντο, Ζουνίνιο, Μπέλφορντ, Αργυρίου, Πράκερ, Γκαρσία, Ατάντα, Στόλερ