Friday 8 January 2016

Καλαθόσφαιρα: Γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι της Λεμεσού | Απόλλων 74-76 ΑΠΟΕΛ

Την νίκη απέναντι στον Απόλλωνα μέσα στην Λεμεσό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 74-76, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος".

Μεγάλο το διπλό στη Λεμεσό για τον ΑΠΟΕΛ, η ομάδα μας με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο κέρδισε τον Απόλλωνα με 76-74

Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση του αθλήματος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν εντυπωσιακός. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα με 28-24, ενώ στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν αυτοί προβάδισμα με 52-46, το οποίο κράτησαν και στην τρίτη περίοδο με το σκορ να φθάνει στο 65-58. Οι "γαλαζοκίτρινοι" πέτυχαν την ανατροπή λίγο πριν το τέλος του αγώνα, φεύγοντας από την Λεμεσό με την μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χιθ με 23 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ)