Sunday 14 February 2016

Η ΑΕΚ υποκλίθηκε στον Βασιλιά της Καλαθόσφαιρας | ΑΕΚ 87-90 ΑΠΟΕΛ

- Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νίκης στον τελικό του Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών "Νεόφυτος Χανδριώτης.
- Ο ΠΡΩΤΟΣ τίτλος της χρονιάς ήλθε από τον καλαθοσφαιρικό ΑΠΟΕΛ. Κύπελλο στην καλαθόσφαιρα μετά από 13 ολόκληρα χρόνια. Μείνετε κοντά σε όλες τις ΟΜΑΔΕΣ μας γιατί ακολουθούν κι άλλοι τίτλοι, Καλαθόσφαιρα, Ποδόσφαιρο, Φούτσαλ και στα λοιπά αθλήματα.

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΚΥΠΡΟΥ Ο ΑΠΟΕΛ!
 Η γαλαζοκίτρινη αρμάδα επεκράτησε της ΑΕΚ με 90-87 στον 48ο τελικό Κυπέλλου Κύπρου.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό κι ο ΑΠΟΕΛ ΠΕΤΟΥΣΕ στα πρώτα στάδια του αγώνα καταφέρνοντας μέχρι το 5:40' να πάρει σοβαρό προβάδισμα μέχρι και με 14 πόντους (21-7), με 20-25 έκλεισε την πρώτη περίοδο .

Ευτυχισμένος ο Πρόεδρος
Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε και έκανε την ανατροπή, καταφέρνοντας να πάρει αυτή διαφορά σκορ στους 14 πόντους.

Μέχρι το τέλος του αγώνα όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι "γαλαζοκίτρινοι" πήραν την νίκη με 90-87 με τις 2 τελευταίες επιθέσεις της ΑΕΚ να είναι καταστροφικές αφού και στις δυο οι καλαθοσφαιριστές της έκαναν βήματα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάιρελ Μπιγκς που σημείωσε 26 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).
στη ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας, Μπράουν 13 (2), Μπρέζετς 31, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 17 (3), Μακφάντεν 16 (1), Τρισόκκας, Μπόουμαν 6, Παντελή 4.