Thursday 8 May 2014

ΑΠΟΕΛ - ομόνοια =2-1 Η πλήρης ανάλυση του χθεσινού αγώνα

Μια δύσκολη, αγχωτική και σημαντική νίκη, επιτεύχθηκε χθες, επί ενός πολύ δύσκολου αντιπάλου. Η ομόνοια αγωνίστηκε για την ιστορία της και το όνομα της, κάτι που κάνουν ΟΛΟΙ οι αντίπαλοι, που μας αντιμετωπίζουν φέτος και έτσι πρέπει να είναι... για όλους όμως.

Το ντέρμπι το πήρε τελικά η ομάδα που το "είχε" περισσότερη ανάγκη, κι αυτό φάνηκε καθαρά στο Β΄ μέρος. Μπορεί να κινδυνεύσαμε σε ορισμένες φάσεις, όμως το αίσθημα ότι η ομάδα στο τέλος θα έπαιρνε το ζητούμενο, ήταν κυρίαρχο. Είμαστε ποια σε τροχιά τίτλου και όλα είναι στα δικά μας πόδια, ξανά. Αυτόν τον τίτλο τον θέλει κι ο Θεός. (ΒΙΝΤΕΟ)

Να σταθώ λίγο στο θέμα του Νεκτάριου Αλεξάνδρου, ο προπονητής Γιώργος Δώνης, είχε δηλώσει παλαιότερα ότι ο Νεκτάριος δεν είναι αριστερό μπακ και δεν είναι, λέμε κι εμείς με την σειρά μας. Όταν όμως η ομάδα νοσεί στο συγκεκριμένο άκρο και υπάρχει στον πάγκο ο Νεκτάριος, είναι προτιμότερο χίλιες φορές να χρησιμοποιηθεί ο Νεκτάριος παρά οποιαδήποτε άλλη λύση απόντος του Αντωνιάδη. Με τον Νεκτάριο στο άκρο της άμυνας, δυναμώνει επίσης το επιθετικό αριστερό φτερό, δίνοντας έτσι βοήθεια και αλληλοκάλυψη στον Αλωνεύτη.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ 2013-2014 ΓΣΠ Τετάρτη, 7 Μαίου 2014 'Ωρα: 18:00
Ανάλυση Αγώνα:
Έναρξη το αγώνα, κι αμέσως 5λεπτη διακοπή από καταιγισμό κροτίδων και καπνογόνων από την κερκίδα της ομόνοιας.

Ευχάριστη έκπληξη η κίνηση Καΐάφα, για κατευνασμό των φιλάθλων της ομόνοιας.
Μέτριο γενικά το παιχνίδι στο ξεκίνημα.

10' Φάουλ, το εκτελεί ο Αλεξάνδρου διώχνει με κεφαλιά ο Σκαραμουτσίνος

14' Όμορφο κλέψιμο της μπάλας από τον Ντε Βινσέντι ανακόπτεται από τον Αττάντα πριν μπει στην περιοχή

16' Στη Λεμεσό ο Απόλλωνας προηγείται της ΑΕΛ με 1-0

17' Άρχισαν να ζεσταίνονται οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ με την συμπλήρωση του 16αλέπτου τιμής, προς τον Γιώργο.

18' Όμορφη πάσα του Νεκτάριου Αλεξάνδρου στην περιοχή, διώχνει ο Μαραγκάσα.

22' Κερδίζει φάουλ ο Βινίσιους λίγο έξω από την περιοχή, όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι και η μπάλα πάει στα δίχτυα.
Ο ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ στο ΓΣΠ, και οι "πορτοκαλί" τώρα ξεσηκώνονται για τα καλά

25' μόνος ο Ντε Βινσέντι από δεξιά, τον σταματάει όμως ο Χάρης Χυριάκου

29' Φάουλ στο ίδιο σημείο που σκοράραμε το πρώτο γκολ, εκτελείται εγωιστικά από τον Μαντούκα αντί του Ντε Βινσέντι που είχε και τη ροή σήμερα, κι η μπάλα στο τείχος και κόρνερ

31' Κίτρινη κάρτα για τον Βινίσιους.

33' αντεπίθεση με τον Μαντούκα, υποδείχτηκε σε λανθασμένη θέση οφσάιντ

38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αλίτιο και η μπάλα μπαίνει στα δίχτυα! 1-1

41' Κίτρινη κάρτα για τον Μ. Ολιβέιρα.

44' Σέντρα Ντε Βινσέντι στην περιοχή, διώχνει με κεφαλιά ο Σκαραμουτσίνο

45+1' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

45+2' Ευκαιρία με τον Μαντούκα από θέση οφσάιντ

45+4' Τέλος Ημιχρόνου

45' έναρξη δευτέρου μέρους

50' Αλλαγή ΑΠΟΕΛ: ο Σέρινταν στη θέση του Πιπίνη

51' Σέντρα από δεξιά του Σέρτζιο δεν προλαβαίνει ο Ντε Βινσέντι

52' Πάσα του Μαντούκα στον Γκόμες δίνει λανθασμένα δεξιά, χωρίς να επιχειρήσει το σουτ

54' Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαραλαμπίδη να κάνει το σουτ και να διώχνει πάνω(?) στη γραμμή με κεφαλιά ο Σκαραμοτσίνο, η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

58' 2η ευκαιρία με τον Βινίσιους, κλείνεται όμως από τους αμυντικούς και να μπερδεύεται χωρίς να κάνει το γυριστό σουτ

60' ευκαιρία με κοντινό σουτ του Σέρινταν, ο Μορρέιρα απέκρουσε σε κόρνερ

63' αλλαγή, ο Σαντίν στην θέση του κουρασμένου Μαντούκα.

67' Γιουχαΐσματα για τον Φερεναντές, αργεί να φύγει από το παιγνίδι

68' Φάουλ, εκτελείται κι ο Σέρινταν κάνει την κεφαλιά η μπάλα μόλις έξω

75' Όμορφη ενέργεια του Μπίδη, διώχνει με τα πόδια ο Ατατάντα

77' Αλλαγή, μέσα ο Αντόρνο στη θέση Ντε Βινσέντι.

77' ΓΚΟΛ 2-1 ο Αντόρνο με δυνατό σουτ εντός της περιοχής, μετά από πάσα του Σαντίν, περνά την μπάλα με το μοιρογνωμόνιο ανάμεσα από τα σκέλια του τερματοφύλακα και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα μας, οι "πορτοκαλί" φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του

78' ο Σέρινταν από τα δεξιά κάνει το γυριστό σουτ, η μπάλα πάει στην αγκαλιά του Μορρέιρα

86' σουτ του Αμορίν, η μπάλα πάει έξω

88' φάουλ κερδίζει ο Σαντίν, εκτελεί ο Αμορίν η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια

90+2' πάμε προς τη λήξη, το 0-1 υπέρ του Απόλλωνα στο Τσίρειο παραμένει

90+3' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος του αγώνα εν μέσω έντονων πανηγυρισμών από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ

MVP:
Θα μοιράσω τον τίτλο ανάμεσα σε Πάρντο / Ατόρνο / Ντε Βινσέντι για την καθοριστική προσφορά του καθενός ξεχωριστά.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης (46΄ Σέρινταν), Αμορίν, Ολιβέιρα, Γκόμες, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Ντε Βινσέντι (74΄ Αδόρνο), Μαντούκα (60΄ Σαντίν)

Κίτρινες Kάρτες: Βινίσιους, Ολιβέιρα (10η)

Διαιτητής: Χριστοδούλου Αντώνης με Α' Βοηθό τον Λαζάρου και Β' Βοηθό τον Τσεντή, 4ος ο Σκαπούλλης και Παρατηρητής ο Καπιτανής.

ΑΠΟΕΛ 2-1 ΟΜΟΝΟΙΑ
#cyprus #apoel 2-1 #omonoia Tomas De Vincenti (23'), Apilio (38΄), Aldo Adorno (81')