Saturday 11 October 2014

ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ 1-2 ΙΣΡΑΗΛ, ανεβήκαμε στο Β' μέρος, αλλά δεν ήταν αρκετό

Ανέτοιμη η Εθνική μας, χαράμισε 1 ολόκληρο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 από το Α' μέρος.

Στο Β' ημίχρονο αντέδρασε, αλλά δεν ήταν αρκετό για να πετύχει την ισοφάριση.

Το γκολ από τον Κ.Μακρίδη,  έδωσε ελπίδα στην Εθνική, η είσοδος του ΑΠΟΕΛΛΙΣΤΑ ΠΙΕΡΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΥ λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω κάτω, μια ανατροπή που δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ κι έτσι πάμε στην Ουαλλία για να πάρουμε το διπλό.

Κι όμως η Εθνική μας μπορούσε να φτάσει στην ανατροπή

Με νίκη του Ισραήλ (2-1) ολοκληρώθηκε ο σημερινός αγώνας  στο κατάμεστο Στάδιο ΓΣΠ.

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Euro 2016 η Εθνική μας παρά τη μεγάλη προσπάθεια και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δυστυχώς  γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

- Ο Αρχηγός του ΑΠΟΕΛ & Αρχηγός της Εθνικής Κύπρου, Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης οδηγεί την Εθνική στον αγωνιστικό χώρο.

Εντυπωσιακή η παρουσία του κόσμου που στήριξε τους διεθνείς μας και στο τέλος παρά την ήττα χειροκρότησε την ομάδα μας.

Δυστυχώς στο πρώτο ημίχρονο το Ισραήλ πέτυχε δύο τέρματα σε καθοριστικά στάδια και αποδείχτηκαν αρκετά για να του χαρίσουν μια σημαντική νίκη.

Πολύ καλή η παρουσία της Εθνικής μας στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να ανατρέψει το 0-2 απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Ισραήλ.

Από τον ΑΠΟΕΛ, πολύ θετικός ο Μάριος Αντωνιάδης, ο Πιέρος ήταν από τους παίκτες που άλλαξαν την εικόνα στο 2ο ημίχρονο., ενώ  Μπίδης και Νεκτάριος έμειναν πίσω!!

Στο 38' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Damari και στο 45' ο Ben Haim πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η Εθνική μας σε αυτό το διάστημα διατήρησε την κατοχή, δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία των Ισραηλινών και δέχτηκε τα δύο τέρματα σε ισάριθμες αντεπιθέσεις.

Στο 67' η Εθνική μας μείωσε σε 1-2 με τον Κωνσταντίνο Μακρίδη και στη συνέχεια κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης και θα μπορούσε να γίνει η ανατροπή.

Οι διεθνείς μας κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια για να διαφοροποιήσουν τα δεδομένα όμως δυστυχώς δεν επιβραβεύτηκαν ούτε με το βαθμό της ισοπαλίας τέσσερις ημέρες πριν από το εκτός έδρας παιχνίδι μας με την Ουαλία στο Κάρντιφ.

Προς στο τέλος της συνάντησης είχαμε την απόκρουση του αγώνα από τον ισραηλινό τερματοφύλακα.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους  Γιωργαλλίδη, Στυλιανού (46' Χ. Κυριάκου), Τζούνιορ, Μερκή, Αντωνιάδη, Μακρίδη, Λαμπάν, Νικολάου, Μακρή (69' Αλεξάνδρου), Χριστοφή, Χαραλαμπίδη (46' Σωτηρίου).

Ο ΠΑΜΠΟΣ θα πάρει το διπλό στην Ουαλλία!