Νέα Σαλαμίνα: Ποια είναι η σημερινή αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ

#APOEL
Ποια είναι η σημερινή μας αντίπαλος?
Πληροφορίες και νούμερα για την Σαλαμίνα.

Η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 4η θέση, έχοντας δώσει 6 αγώνες, όσους και εμείς. Ο σημερινός αγώνας θα είναι ο 7ος στο φετινό πρωτάθλημα.
@apoelgroup

Έχει 3 νίκες στο ενεργητικό της, 2 στο Αμμόχωστος, 1 εναντίον της Άχνας και 1 σε βάρος του ΑΠΟΛΛΩΝΑ με εκείνο το εκκωφαντικό 4-0, και 1 εκτός έδρας με τον Οθέλλο.

Έχει φέρει 2 ισοπαλίες, 1 εκτός με την ΔΟΞΑ και 1 εντός με την χΟμόνοια.
Μετρά μόνο 1 ήττα κι αυτήν εντός έδρας στην 1η αγωνιστική, όταν είχε χάσει στην πρεμιέρα με 2-0 από την αέλ.

Έχει σκοράρει 9 φορές, τα 7 γκολ τα πέτυχε εντός και τα 2 εκτός, ενώ έχει δεχθεί 5 τέρματα, 4 εντός και 1 εκτός.

Η βαθμολογική της συγκομιδή είναι 11 βαθμοί, 5 λιγότεροι από τον ΑΠΟΕΛ.

Στα 3 τελευταία χρόνια δώσαμε 6 συνολικά αγώνες με αντίπαλο την Σαλαμίνα.

06/11/11 1.Κ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-0 ΑΠΟΕΛ

Σε 2 αγώνες δεν έχει δεχθεί κανένα τέρμα, με τον Οθέλλο και τον Απόλλωνα, ενώ δεν έχει σκοράρει απέναντι στην αέλ.

Μεγαλύτερη της νίκη το 4-0 πάνω στον Απόλλωνα και μεγαλύτερη ήττα από την 2η ομάδα της Λεμεσού την άελ με 0-2.

Ο μέσος όρος σκοραρίσματος είναι 1.5 ανά αγώνα.

Προπονητής της ομάδας ο Νεόφυτος Λάρκου με προηγούμενο πέρασμα από την χΟμόνοια, είναι ένας από τους νέους προπονητές, διακρίνεται για τη σκληρή δουλειά που κάνει.

10 ποδοσφαιριστές του Λάρκου έχουν αγωνιστεί και στους 6 αγώνες, με την 4αδα των C. Brooks, Diego León, Μιντίκκη, Leandro Silva να μην έχουν χάσει ούτε λεπτό, ενώ ο 5ος που συμπληρώνει τον βασικό κορμό, ο Pedrito, έχασε μόνο 17' λεπτά.

Πρώτοι σκόρερ της ομάδας είναι: ο Ισπανός Diego León, ο Σέρβος M. Krstić κι ο Πορτογάλος Henrique με 2 τέρματα ο καθένας.

Η 14 που αγωνίστηκαν στην νικηφόρο 4αρα εναντίων του Απόλλωνα.
11αδα: C.Brooks, S.Grimes, Leandro Silva, Éder, Diego León, M.Krstić, S.Bamba, E.Okeuhie, Henrique, Μιντίκκης, Pedrito.
Αλλαγές: Gabi >M.Krstić, P.Onyemah >Henrique, Κυριάκου >E.Okeuhie

13 κίτρινες κάρτες έχουν δεχθεί συνολικά μέχρι τώρα οι ποδοσφαιριστές της.

Ο μεγαλύτερος ηλικιακά ποδοσφαιριστής της Βαρωσιώτικης ομάδας είναι ο 34χρονος Πορτογάλος Henrique και μικρότεροι, οι τρεις 17χρονοι, Λεμέσιος, Κωνσταντινου και Κόκκινος.

Η Νέα Σαλαμίνα μετρά μέχρι τώρα, μόνο 2 τίτλους στην 66χρονη ιστορία της.
1 Κύπελλο και 1 Ασπίδα ενώ ήταν φιναλίστ σε τελικό, άλλες 2 χρονιές 2000/2001, 1965/1966.

Την περίοδο 1989-1990 κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου που ήταν και ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της με προπονητή τον παλιό ποδοσφαιριστή της ομάδας, Ανδρέα Μουσκάλη, νικώντας την
 χΟμόνοια Lefkosa με 3-2 στον τελικό που έγινε στο Τσίρειο στάδιο.

Αρχηγός της Νέας Σαλαμίνας την περίοδο που κατέκτησε το Κύπελλο ήταν ο Φλώρος Νικολάου. Ο Φλώρος αγωνίστηκε στον τελευταίο χρόνο της καριέρας στον ΑΠΟΕΛ αφού προηγουμένως έκανε μια στάση στον Πεζοπορικό.

Ο Ανδρέας Μουσκάλης διετέλεσε και προπονητής στον ΑΠΟΕΛ, την περίοδο 1998, μια χρονιά που ο ΑΠΟΕΛ άλλαξε 4 προπονητές Γιάρα, Μουσκάλλης, Γεωργίου, Παράσχος.

Την επόμενη χρονιά 90/91 η Σαλαμίνα κατακτά την ΑΣΠΙΔΑ νικώντας την Πρωταθλήτρια του 89/90 ΑΠΟΕΛ με 1-0. Το γκολ πέτυχε ο Νάϊτζελ Μακνήλ κι ο αγώνας έγινε στο Μακάριο.

Επιμέλεια άρθρου: apoelgroup team