Monday 5 January 2015

ΑΠΟΕΛ Καλαθόσφαιρα: 2η νίκη για τα κορίτσια - Νίκη παραμονής στην κορυφή, για τους μπασκετμπολίστες

Καλαθόσφαιρα: 2η νίκη στο πρωτάθλημα, για την Γυναικεία Καλαθοσφαιρική μας ομάδα, η οποία κέρδισε άνετα την ΑΕΚ στο Λευκόθεο με 51-43, ενώ 3 ώρες πριν την αναμέτρηση των κοριτσιών είχε προηγηθεί ο αγώνας των ανδρών, όπου οι καλαθοσφαιριστές μας καθάρισαν εύκολα την ομόνοια με 88-50, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

- 2η νίκη στο πρωτάθλημα για την Γυναικεία Καλαθόσφαιρα (ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 51-43) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Γυναικεία καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επικράτησε της ΑΕΚ με 51-43 σε παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο.

Η ομάδα αν και δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση της, πήρε προβάδισμα στο σκορ και το κράτησε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

Στην 1η περίοδο το σκορ ήταν 8-7 με την ομάδα μας να ανεβάζει στροφές και να κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ της 22-16. Στην 3η περίοδο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα 35-27 για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 51-43.

Κορυφαία σε απόδοση καλαθοσφαιρίστρια μας ήταν η Χαρά Ρουσάκη που πέτυχε 14 πόντους με την Νικοδήμου να πετυχαίνει επίσης διψήφιο αριθμό πόντων 10.

Επόμενη αντίπαλος της ομάδας μας η ΕΝΑΔ με την οποία αγωνιζόμαστε στο εκτός έδρας την Κυριακή 11 Ιανουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 8-7, 22-16, 35-27, 51-43

ΑΠΟΕΛ (Α. Γρηγορίου): Ρουσάκη Χ. 14, Ιλίεβα 5, Κονιάλη 2, Νικοδήμου 10, Κούλουρου 8, Ιωάννου 4, Νικολάου 5, Γεωργιάδου 1, Τελώνη 2, Ρουσάκη Ρ., Χριστοδούλου, Γώγου.

- Καθάρισε εύκολα την Ομόνοια και έμεινε κορυφή… (ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια 88-50) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Άνετη ήταν η επικράτηση της καλαθοσφαιρικής μας ομάδας στο παιχνίδι με την Ομόνοια κερδίζοντας εύκολα τον αγώνα με 88-50.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια να διεκδικήσει κάτι θετικό κατακτώντας παράλληλα το 8ο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε με 23-5 ενώ έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 45-27.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 29 πόντους (71-42) για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της η ομάδας μας με το τελικό 88-50.

Κορυφαίος της ομάδας μας με 21 πόντους και 3 τρίποντα ο Evans με τους Roberson, Cup, Tutt και Pesic να πετυχαίνουν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας έχει ρεπό ενώ την 11η αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από τον Κεραυνό στον Στρόβολο (Τετάρτη 14 Ιανουαρίου).

Δεκάλεπτα: 23-5, 45-27, 71-42, 88-50.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Μύθιλλος, Roberson 15 (5), Evans 21 (3), Νεοφύτου, Harrison 7, Σιζόπουλος 6 (1), Tutt 13 (9ασ.), Cup 15, Pesic 11, Ζαβός, Λάμπρου.

ομόνοια (Μιχάλης Τσαγγαρίδης): Γουίλιαμς 12, Μπόουντεν 6, Γουίλκερσον 4, Παπακώστας 7 (1), Γαβριήλ, Μπρίτον 8, Γκριγκόροφ 9, Οχουαρέτζ 4.