Tuesday 24 March 2015

Μπάσκετ: Με το ίδιο νόμισμα απάντησε στην ΕΘΑ ο ΑΠΟΕΛ (70-72)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή και 1-1 η σειρά των ημιτελικών (ΕΘΑ – ΑΠΟΕΛ 70-72)

Οι μεγάλες ομάδες δεν λυγίζουν ποτέ και ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ απέδειξε σήμερα το πόσο βαριά είναι η φανέλα του. Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους διαφορά από την ΕΘΑ κατάφερε και ανέτρεψε τα σε βάρος τους δεδομένα και πήρε πανάξια τη νίκη με 72-70 ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών.

Με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο 3ο αλλά κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο και το πάθος που επέδειξαν οι καλαθοσφαιριστές μας στο 2ο μέρος κατάφεραν να φέρουν τα κάτω πάνω και να επανακτήσουν το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Tony Woods με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας μας έχοντας σαν άξιους συμπαραστάτες τους Κακιούζη 13, Κούνα 13 και Tutt με επίσης 13 πόντους.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
Η ομάδα μας δεν είχε καλό ξεκίνημα στον αγώνα με αποτέλεσμα η ΕΘΑ να εκμεταλλευτεί τις επιθετικές και αμυντικές μας αδυναμίες κλείνοντας την 1η περίοδο με 26-18 και το ημίχρονο με 46-35.

Την 3η περίοδο η ομάδα μας παρουσιάστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο, μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους (59-54) με το τέλος του 10λέπτου και κάνοντας την ολική ανατροπή στην 4η περίοδο. Αφού έτρεξε 13-0 σερί μετατρέποντας το 61-54 σε 61-67 παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε στο φινάλε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 72-70 απέναντι σε μια ομάδα που μας κέρδισε 4 φορές την φετινή χρονιά.

Επόμενος αγώνας της καλαθοσφαιρικής μας ομάδας με αντίπαλο την ΕΘΑ είναι ορισμένος για την Παρασκευή 27 Μαρτίου στις 17:00 (Λευκόθεο).

Δεκάλεπτα: 26-18, 46-35, 59-54, 70-72.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Κάιλς 13 (3), Ρος 7, Αναστασιάδης 7 (1), Ράσελ 14 (2), Τόμιτς 10, Μασάμπα 15 (1), Φέργκιουσον 4, Φιλίππου.

ΑΠΟΕΛ (Θανάσης Παπαχατζής): Evans 7 (1), Νεοφύτου 3 (1), Woods 18 (13ρ.), Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 13 (1), Tutt 13, Cup 2, Κακιούζης 13 (2). apoel.com.cy