Saturday 19 September 2015

Γαλαζοκίτρινος ο πρώτος τίτλος στο Φούτσαλ - Οι Φωτογραφίες του αγώνα

Γαλαζοκίτρινος ο πρώτος Φουτσαλικός τίτλος της χρονιάς!

Με τον αγώνα Futsal Super Cup άνοιξε η αυλαία για την νέα αγωνιστική περίοδο 2015 - 2016.

Στον πρώτο αγώνα της χρονιάς αγωνίστηκαν οι ομάδες που συμμετείχαν στον τελικό του Κυπέλλου, η ΑΕΚ Λάρνακας και ο ΑΠΟΕΛ, με τον ΑΠΟΕΛ να κατακτά το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, νικώντας την αντίπαλο του με 8-1.

Σημειώνεται ότι για πρώτη φορά η ΚΟΠ διοργάνωσε αγώνα Super Cup στο Futsal.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΑΠΟΕΛ  την Παρασκευή (18/9) στο  «Ελευθερία» προκειμένου να «κλειδώσει» με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία του Κυπριακού Φούτσαλ και πέμπτο σερί εγχώριο τίτλο, μεταξύ πέντε που διεκδίκησε.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Με τριάδα ξένων τους Λέο – Τζόνι – Βίτο η ομάδα του Τόμι Χριστοστόμου προηγήθηκε της ΑΕΚ (περσινή φιναλίστ Κυπέλλου) με 3-0 στο 4ο λεπτό και 8-1 στο ημίχρονο, σκορ που ήταν και το τελικό, καθώς το β’ μέρος ήταν τυπικής διαδικασίας. Αγωνίστηκαν όλοι οι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές, εκτός έμεινε ο Χριστοδούλου.

1-8  19'  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΥΛΟΥΜΠΡΗΣ

Όλα τα τέρματα (και τα 9) επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης.

ΑΡΧΗΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ:
  • «Αντιμετωπίζουμε όλους τους αντιπάλους με τον ίδιο σεβασμό» είπε μετά τον αγώνα στην  κάμερα της Cytavision ο Γιώργος Αλεξίου και πρόσθεσε πως «είμαστε χαρούμενοι για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου ο οποίος μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια».
  • Σχετικά με τον Α’ Όμιλο του UEFA Futsal Cup που θα γίνει στην Κύπρο, ο αρχηγός είπε πως «μπορεί να είναι δύσκολα τα  πράγματα όμως το πιστεύουμε και θεωρώ πως αν δώσουμε το 100% θα πετύχουμε τον στόχο της πρόκρισης στους «16».
  • Τέλος, ο Αλεξίου είπε πως «κάνουμε ό,τι μπορούμε γι αυτή την ομάδα και θέλουμε την στήριξη του κόσμου σ’ αυτή την προσπάθεια».