Friday 30 October 2015

2η ανατροπή και κορυφή για τον Φουτσαλικό ΑΠΟΕΛ (φωτογραφίες)

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε ψες στο κεκλεισμένων των θυρών Λευκόθεο την ΑΕΛ με 4-2 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Futsal και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έξι βαθμούς και παιχνίδι λιγότερο. Τα τέρματα σημείωσαν οι Ιακώβου (17´), Γιόνι (24´), Αλεξίου (33´) και Λέο (40´).

Η ομάδα του Τόμι Χρυσοστόμου συγκατοικεί στην 1η θέση μαζί με την ΑΕΛ και την Ανόρθωση που αγωνίζεται σήμερα. Ο εκτός έδρας αγώνας της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Σταυραετό, ο οποίος αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του ΑΠΟΕΛ θα διεξαχθεί τη μεθεπόμενη Δευτέρα, 9 Νοεμβρίου.

Στον ψεσινό αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι συνάντησαν δυσκολίες μέχρι να φτάσουν στο τρίποντο.

Όπως στο πρώτο παιχνίδι με την Ομόνοια έτσι και με την ΑΕΛ, κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:                                          ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

1. ΑΠΟΕΛ     3 αγ. | 6 βαθμοί
2. Ανόρθωση 2 αγ. | 6 β.
3. ΑΕΛ           3 αγ. | 6 β.

ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ:

• Ο αντίπαλος στην πρώτη φάση του αγώνα σκόραρε. Το τέρμα στο 3´ αιφνιδίασε τον ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις.
  • Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο 10λεπτο ανέβασαν ρυθμούς και στρίμωξαν την ΑΕΛ στην περιοχή της.
  • Ο Χρ. Χριστοδούλου σημάδεψε το δοκάρι και λίγα λεπτά αργότερα ο Ιωάννου ισοφάρισε σε 1-1.
  • Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του κ. Χρυσοστόμου σκόραρε νωρίς με τον Γιόνι (24’), αλλά η ΑΕΛ απάντησε άμεσα (2-2). Παρά την αρνητική εξέλιξη, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.
  • Στο 33´ ο Αλεξίου έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Λέο διαμόρφωσε το τελικό 4-2.