Friday 12 September 2014

Barcelona vs ΑΠΟΕΛ - Τα στοιχεία του αγώνα!

uefa.com
Ενδιαφέροντα στοιχεία (background) του αγώνα Barcelona v APOEL από την ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ.

Ο Ισπανός προπονητής Luis Enrique, κάνει την παρθενική του εμφάνιση στην Ευρώπη σαν προπονητής της Barcelona απέναντι στους πρωταθλητές Κύπρου ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας στον εναρκτήριο αγώνα του Group F στο γήπεδο Camp Nou.

Ο Luis Enrique που πέρασε το 2011/12 κι από την ΡΟΜΑ, κέρδισε το Κύπελλο Κυπελλούχων της UEFA (Cup Winners' Cup) σαν ποδοσφαιριστής της Barcelona.

Δεν υπάρχουν στατιστικά ανάμεσα στις 2 ομάδες αφού δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν.

- Η εποχή Luis Enrique στην Barcelona ξεκινά από τον 6ο όμιλο με πρώτον αντίπαλο την ομάδα του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας.
Barcelona Barcelona 21.45 APOEL APOEL

Luis Enrique
Barcelona - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
• Ο Luis Enrique κέρδισε το 1996/97 το κύπελλο κυπελλούχων της UEFA (Cup Winners' Cup) σαν ποδοσφαιριστής της Barcelona, αλλά αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα κοουτσάρη τους Μπλαουκράνα σε Ευρωπαϊκό αγώνα.

• Υπό τις οδηγίες του Gerardo Martino, η Barcelona τερμάτισε 2η στην Ισπανική Λίγκα την περίοδο 2013/14, ενώ οδήγησε την Μπάρτσα μέχρι τα προημιτελικά του UEFA Champions League όπου αποκλείστηκε από την φιναλίστ Atlético Μαδρίτης.

• Την περσινή περίοδο, η Barcelona για 1η φορά μετά το 2006/07 δεν κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά ή ακόμα πιο πέρα.

• Η Barcelona έχει χάσει μόνο σε 1 από τα 26 τελευταία παιγνίδια για το UEFA Champions League, συμπεριλαμβανομένης μιας ισοπαλίας και 4 νίκες στην τελευταία περίοδο.

• Η Μπάρτσα αντιμετώπισε ομάδες από την Κύπρο, σε 2 προηγούμενες φορές, – και στις 2 περιπτώσεις για το κύπελλο κυπελλούχων της UEFA (Cup Winners' Cup). Κέρδισε τον Απόλλωνα Λεμεσού την περίοδο 1982/83 με 8-0 εντός και ισοπαλία 1-1 στην Λεμεσό, και την ΑΕΚ Λάρνακας το 1996/97 με νίκη 2-0 εντός και ισοπαλία 0-0 στην Λάρνακα με τον νυν προπονητή Luis Enrique να αγωνίζεται στον αγώνα της Λάρνακας.

Γιώργος Δώνης
APOEL - ΑΠΟΕΛ
• Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται στους Ομίλους, για 3η φορά, έχοντας φτάσει στα προημιτελικά στην τελευταία συμμετοχή του το 2011/12.

• Για τον Ελλαδίτη προπονητή Γιώργο Δώνη, αυτή είναι η πρώτη του συμμετοχή στο UEFA Champions League σαν προπονητής, ενώ η ομάδα του κατάφερε να φτάσει στους Ομίλους αήττητη, αποκλείοντας την Φινλανδική HJK Helsinki στον 3ο προκριματικό με 2-2 εκτός και νίκη με 2-0 στη Λευκωσία, και την Δανέζικη Aalborg BK στα προκριματικά με 1-1 εκτός και νίκη με 4-0 στη Λευκωσία.

• Ο ΑΠΟΕΛ πήρε μόνο 1 βαθμό από την πορεία του προς το UEFA Europa League την περίοδο 2013/14 όπου και αποκλείστηκε στα προκριματικά. (Δεν αναφέρεται η πορεία στο UEL)

• Οι 6 εμφανίσεις του ΑΠΟΕΛ στην Ισπανία έχουν αποφέρει 1 ισοπαλία, 0 νίκες και 5 ήττες. Η μοναχική ισοπαλία ήρθε απέναντι στην Atlético Μαδρίτης στην πρώτη εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ στον θεσμό του UEFA Champions League, για την φάση των ομίλων τον Σεπτέμβρη του 2009. Ο Διονύσης Χιώτης, ο Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης και ο Nuno Morais αγωνίστηκαν και οι 3 εκείνο το βράδυ.

• Οι πιο πάνω τρεις, μαζί με τον Gustavo Manduca, τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου και τον Kaká είναι οι εναπομείναντες στην ομάδα από την χρονιά 2011/12 και από τα προημιτελικά με την Real Μαδρίτης, όπου αποκλείστηκαν από την συνέχεια με 2 ήττες, 0-3 στο ΓΣΠ και 5-2 στην Μαδρίτη.

• Η μοναδική επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στην Μπαρτσελόνα έφερε την ήττα με 1-0 από την Espanyol την περίοδο 1996/97 για τον Α΄γύρο του UEFA Cup.

Ποδοσφαιριστές!
• Ο Luis Enrique αγωνίστηκε μαζί με την Εθνική Ισπανίας όταν ηττήθηκε από την Εθνική Κύπρου με 3-2 για τα προκριματικά του UEFA EURO 2000 τον Σεπτέμβρη του 1998. Αγωνίστηκε επίσης στον επαναληπτικό της Ισπανία όπου οι Ισπανοί κέρδισαν με 8-0.

• Ο John Arne Riise έπαιξε αντίπαλος του Luis Enrique με την Liverpool το 2001/02 στον 2ο όμιλο του UCL. Η Μπαρτσελόνα του Luis Enrique κέρδισε 3-1 μέσα στο Anfield πριν την ισοπαλία 0-0 στη Βαρκελώνη. Ο Riise σκόραρε το νικητήριο τέρμα στην νίκη της Λίβερπουλ μέσα στο Camp Nou με 1-2 καθώς η Λίβερπουλ απέκλεισε την κάτοχο του τροπαίου Barcelona την περίοδο 2006/07 στους αγώνες για τους 16.

• Ο Urko Pardo είναι απόφοιτος της ακαδημίας ποδοσφαίρου της Barcelona της La Masia και έχει αγωνιστεί για την B' ομάδα την περίοδο 2004/05.

• Ο Tiago Gomes έπαιξε για την Hercules CF όπου την περίοδο 2009–12 κέρδισε 2-0 την Barcelona τον Σεπτέμβρη του 2010 στο Καμπ-Νου.

• Ο Kaká ήταν στην RC Deportivo La Coruña το 2013, έχει παίξει κι αυτός επίσης, στο Ισπανικό Πρωτάθλημα.

• Ο Ivan Rakitić σκόραρε ενάντια στον ΑΠΟΕΛ στις 16 του Σεπτέμβρη του 2008 βοηθώντας την Γερμανική FC Schalke 04 στην εκτός έδρας νίκη με 1-4 το 2008/09 για τον πρώτο γύρο του UEFA Cup, συνολικό σκορ 5-2, ο αγώνας στη Λευκωσία έληξε 1-1. Έπαιξε ενάντια στους Nuno Morais, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου και Χιώτης.

• Ο Marc-André ter Stegen's της VfL Borussia Mönchengladbach αγωνίστηκε απέναντι στην ΑΕΛ Λεμεσού (0-0 εκτός και 2-0 εντός το 2012/13 για το UEFA Europa League.