Monday 17 November 2014

Τι έκαναν οι ομάδες μας σε Καλαθόσφαιρα και Πετόσφαιρα

Τι έκαναν οι ομάδες μας σε Καλαθόσφαιρα και Πετόσφαιρα, στους αγώνες τους, το Σαββατοκυρίακου που μας πέρασε: Ήττα για την Πετοσφαιρική μας ομάδα με 0-3 από την ΑΕΚ Καραβά μέσα στο Λευκόθεο, Νικηφόρο πέρασμα από το Ελευθερία για την Καλαθόσφαιρα ανδρών με 63-92 την χΟμόνοια και Ήττα για τις Καλαθοσφαιρίστριες μας με 40-53 από την ΕΝΑΔ μέσα στην έδρα μας.

- Ήττα για την πετοσφαιρική μας ομάδα… (ΑΠΟΕΛ – ΑΕ Καραβά 0-3)
- 3η σερί νίκη και παραμονή στην κορυφή… (Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 63-92)
- Ήττα από την ΕΝΑΔ για την γυναικεία ομάδα καλαθόσφαιρας (ΑΠΟΕΛ - ΕΝΑΔ 40-53)
- Φωτορεπορτάζ των τριών συναντήσεων

Αναλυτικά τα ρεπορτάζ των 3 αγώνων...
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
- Ήττα από την ΕΝΑΔ για την γυναικεία ομάδα καλαθόσφαιρας (ΑΠΟΕΛ - ΕΝΑΔ 40-53) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία καλαθοσφαιρική μας ομάδα από την αντίστοιχη της ΕΝΑΔ με 53-40 στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής μέρας του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας παρά το πολύ καλό ξεκίνημα που είχε στο παιχνίδι όπου προηγήθηκε με 14-11 με το τέλος της 1ης περιόδου δεν μπόρεσε στην συνέχεια να επιβάλει τον ρυθμό της με αποτέλεσμα η ΕΝΑΔ να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες που είχε στην επίθεση και να προηγηθεί αρχικά με το τέλος του 2ου δεκαλέπτου με 27-18 και στο τέλος του 3ου με 50-30.

Στην τελευταία περίοδο οι καλαθοσφαιρίστριες μας προσπάθησαν να αντιδράσουν με καλή αμυντική τακτική περιόρισαν στην ΕΝΑΔ μόλις στους 3 πόντους στην 4η περίοδο ωστόσο δεν είχαν τις λύσεις στην επίθεση γνωρίζοντας την ήττα με 53-40.

Κορυφαία σε απόδοση καλαθοσφαιρίστρια της ομάδας μας ήταν η Κούλλουρου που πέτυχε 15 πόντους ενώ με 9 έκλεισε τον αγώνα η Γεωργιάδου.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας ο ΑΠΟΠ εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 18-27, 30-50, 40-53

ΑΠΟΕΛ (Α. Γρηγορίου): Γεωργιάδου 9, Κούλλουρου 15, Κόνιαλη 4, Ιλίεβα 6, Νικοδήμου 6, Ρουσάκη Χ. 1, Ρουσάκη Ρ, Ιορδάνους, Θεοδοσίου, Ιωάννου, Γώγου, Παναγίδου.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

- 3η σερί νίκη και παραμονή στην κορυφή… (Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 63-92) ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Εξαιρετική εμφάνιση και 3η σερί νίκη για την καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επικράτησε εύκολα της Ομόνοιας στο Ελευθερία με 92-63 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, επιβλήθηκε του αντιπάλου και κατάφερε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα κλείνοντας την 1η περίοδο με το υπέρ της 20-13. Στην 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 13 (49-36) αποτέλεσμα το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Διψήφια ήταν η διαφορά και στο 3ο δεκάλεπτο 75-51 με την ομάδα μας να ανεβάζει και άλλο την απόδοση της στην 4η περίοδο κλείνοντας τον αγώνα στο +28 (92-63).

Κορυφαίος της ομάδας μας ο Jerry Evans που πέτυχε 23 πόντους με 4 τρίποντα έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Κούννα που πέτυχε 18, τον Pesic με 14, τον Cup με 12 και τον Σιζόπουλο με 11.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας έχει ρεπό ενώ την 5η αγωνιστική φιλοξενεί τον Κεραυνό στο Λευκόθεο.

Δεκάλεπτα: 13-20, 36-49, 51-75, 63-92.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης): Γουίλιαμς 4, Μπόουντεν 18 (4), Γουίλκερσον 9 (1), Παπακώστας, Γαβριήλ, Κυρατζιής, Ντάους 6, Μπρίτον 24 (1), Γκριγκόροφ 2.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Καραγιάννης, Evans23 (4), Νεοφύτου 4, Harrison 4, Σιζόπουλος 11 (3), Κούνας 18 (4), Tutt 5, Cup 12 (1), Λάμπρου, Pesic 14, Ζαβός 1.

Δεν μπόρεσε να πάρει τελικά θετικό αποτέλεσμα η πετοσφαιρική μας ομάδα με αντίπαλο την Α.Ε.Καραβά που ηττήθηκε με 3-0 σετ σε παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο.

Η ομάδα μας αν και πάλεψε τον αγώνα είχε σαφώς πολύ δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που κτίστηκε για να κατακτήσει τον τίτλο σε αντίθεση με την δική μας η οποία θα προσπαθήσει να μείνει μακριά από περιπέτειες.

Μετά από 3 σερί ήττες από Παφιακό, Αναγέννηση Δερύνειας και Α.Ε.Καραβά η ομάδα μας βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 2 μόλις βαθμούς, δύο λιγότερους από την Δερεύνεια που έχει 4 και ένα περισσότερο από την Ε.Ν.Παραλιμνίου που έχει μόλις 1 βαθμό.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας ταξιδεύει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα και χρειάζεται μόνο νίκη αφενός για να σταματήσει το αρνητικό σερί των τελευταίων βδομάδων και αφετέρου για να αναρριχηθεί βαθμολογικά.

Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή 21 Νοεμβρίου στις 19:30 στο γήπεδο Παραλιμνίου.

ΑΠΟΕΛ – ΑΕ Καραβά 0-3 (17-25, 12-25, 17-25)

Δελτία τύπου: apoel.com.cy
Φωτογραφίες: apoel.com.cy
Αναμετάδοση: apoelgroup.com