Saturday 26 July 2014

Βροχή τα γκολ στον αγώνα της Ίντερ Τουρκού με την αντίπαλο του ΑΠΟΕΛ, Ελσίνκι

Ένας αγώνας που τα είχε σχεδόν όλα, 6 γκολ, 5 κίτρινες, 1 πέναλτι, και τον Γερμανό στράϊκερ της Ελσίνκι, με Φινλανδικό διαβατήριο, Mikael Forssell, να βάζει  την Ελσίνκι μπροστά στο σκορ από το 11' λεπτό.

Ο 33χρονος επιθετικός Mikael Forssell με ύψος 1.84, έχει θητεία στην Αγγλική Premier League όπου αγωνίστηκε σε Τσέλση, Μπέρμιχαμ και Λίτς(Premiership) καθώς και στην Γερμανική Bundesliga με τον Αννόβερο 96.

Η Ίντερ Τουρκού ισοφάρισε, στη συνέχεια σε 1-1 στο 33' με τον V.Onovo, για να κλείσει το ημίχρονο, ισόπαλο 1-1.

FC Inter 1-1 HJK.

Στο 62' του Β' μέρους, η Ίντερ παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον M. Lindström για να απαντήσει σχεδόν αμέσως και συγκεκριμένα στο 64' η Ελσίνκι με τον Φιλανδό μεσοεπιθετικό Sebastian Sorsa να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο 81' ο 26χρονος επιθετικός Demba Savage, γεννημένος στην Γκάμπια κι αυτός κάτοχος Φινλανδικού διαβατηρίου, από το σημείο του πέναλτι πετυχαίνει το 2-3 για την Ελσίνκι, την επόμενη αντίπαλο του ΑΠΟΕΛ.
Inter 3-3 Helsinki
Ο Demba Savage είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Φινλανδών και πρέπει να προσεχθεί από τον Γιώργο Δώνη.

Δεν πέρασαν 2 λεπτά και η Τουρκού ισοφάρισε στο 83" σε 3-3 με τον Blend Miftari που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

FC Inter 3-3 HJK FC